Granule Eminent Adult 15 kg + 2 kg ZDARMA

na 2 výdajniach
O strave vášho psa rozhodujete predovšetkým vy. V závislosti od výberu krmiva sa odvíja aj celková kondícia psíka, jeho zdravie, vzrast, aktivita či kvalita srsti. Je preto na mieste mať o jeho krmive prehľad a snažiť sa dať mu presne takú výživu, akú potrebuje. Viete sa zorientovať v širokej ponuke krmív pre psov? Ako vybrať vhodné zloženie a konzistenciu krmiva vzhľadom k jeho veku, veľkosti a rase?
Nie je tajomstvom, že majitelia psov kŕmia svojich štvornohých miláčikov zbytkami z vlastného taniera. Takéto riešenie nie je ideálne. Strava psa by mala byť konzistentná, každý deň rovnaká. Hoci je váš pes nasýtený, výživové hodnoty nepokryli jeho potreby pre udržanie dlhodobého zdravia. Jeho trávenie dostáva každý deň zabrať, o čom môžu svedčiť napríklad ťažkosti so stolicou alebo opakované zvracanie. Ak vášmu psovi doprajete kvalitné a vyvážené krmivo, bude žiť dlhšie. Vo vyššom veku ho tiež nebude trápiť obezita, pokles fyzickej aktivity, zápalové ochorenia kĺbov či kožné problémy a problémy so srsťou.
Iné je to v prípade, že chcete pre svojho psa domácu stravu variť zvlášť - najčastejšie ako zmes mäsa, ryže a zeleniny. Ak sa odhodláte naštudovať si všetky náležitosti kŕmenia, naučíte sa správne dávkovať bielkoviny, tuky aj sacharidy, zohľadníte vek, rasu aj fyzickú aktívnosť vášho psíka, získate dokonalý prehľad o jeho zložení stravy. Takýto postup však vyžaduje váš čas a zodpovedný prístup k výberu kvalitných surovín. Z tohto dôvodu dnes väčšina majiteľov psov uprednostňuje hotovú komplexnú stravu, v podobe granúl, konzerv a paštét pre psov. Avšak aj tie deklarovane najlepšie granuly nemusia vášmu chlpáčovi vyhovovať. Prečo je tomu tak?
Isto ste už postrehli rozdielne veľké balenia aj rozličné veľkosti granúl. Nie je to len trik výrobcov, ktorí sa snažia zaujať vašu pozornosť. Výživové nároky šteniatka (a aj sila jeho chrupu) sú úplne odlišné od nárokov aktívneho dospelého psa alebo psa seniora.
Pes je mäsožravec. Tejto skutočnosti treba prispôsobiť aj jeho kŕmenie. Akékoľvek skratky, alebo obchádzanie jeho potrieb znižujú kvalitu a dĺžku jeho života. Dostatočné množstvo bielkovín v strave je potrebné pre trávenie, hojenie, produkciu krvných buniek, laktáciu aj rozmnožovanie. Vďaka obsahu tuku mu krmivo chutí, sacharidy sú zase rýchlym zdrojom energie aj vlákniny, ktorá ho na dlhšie zasýti. Pre zdravý vývin sú dôležité aj vitamíny (A, C, D, E, K a vit. skupiny B) a minerály - najmä vápnik, draslík, horčík, železo, fosfor, selén, ktoré, ak nie sú súčasťou základných surovín, sú pridávané samostatne.
Pre vás, ako majiteľa psa, je dôležité naučiť sa čítať etiketu na krmive. Kvalitné krmivo pre psa má na prvom mieste uvedené mäso (percentuálny podiel + druh mäsa). Rozlišujte, či tento údaj znamená podiel surového mäsa alebo mäsa dehydrovaného. Až 80 % hmotnosti čerstvého/surového mäsa totiž tvorí voda, ktorá sa pri spracovaní do suchého krmiva stráca. Akékoľvek granuly, kde je celkový obsah mäsa v sušine nižší ako 10 % nemožno považovať za kvalitné.
Ďalej nasleduje percentuálne vyjadrenie množstva obilnín, ryže, strukovín, zemiakov, zeleniny, ovocia a byliniek. Vždy je lepšie, ak je krmivo vyskladané z prvotných surovín (napr. mäso, ryža), ako zo spracovaných, kde sa časť živín stráca procesom výroby (napr. mäsová múčka, ryžová múčka). Pre rýchlu orientáciu sa riaďte označeniami, ktoré súvisia s kvalitou krmiva: ekonomické krmivo (lacné, menší podiel mäsa), prémiové (dostatočné pre udržanie základného zdravia psa), superprémiové (vysoká kvalita zloženia), ultraprémiové (top kvalita s najvyšším obsahom mäsa a živín).
Ak by ste dali na výber svojmu psovi, jeho odpoveď by bola jasná. Zvolil by šťavnaté kúsky z konzervy. Obsah vody v takomto druhu krmiva je vyšší ako 60 %. Granule obsahujú okolo 10 % vody, pre psov nemajú charakteristickú mäsovú vôňu a tak si na ne musia zvyknúť, alebo jednoducho – ak nedostanú nič iné, nemajú na výber. Majú však celý rad výhod – predávajú sa aj vo veľkých baleniach (za lepšiu cenu), nie sú náročné na uskladnenie, aj po otvorení sú trvanlivé a nepodliehajú skaze. Kdežto konzervy alebo paštéty ukrývajú pod vekom iba pár porcií a psík ich musí čo najskôr skonzumovať. V prepočte na kŕmnu dávku je takéto kŕmenie z konzervy aj drahšie.
Zmena krmiva u psa môže jeho aktuálny stav zlepšiť, ale aj zhoršiť. Nemeňte psovi krmivo iba z dôvodu, že ste natrafili na lacnú akciovú ponuku v obchode! Pokiaľ psík prospieva, je aktívny, zdravý, v dobrej kondícii a jeho stolica je pravidelná, tuhá a bez výrazného zápachu, nie je dôvod na zmenu. Fyziológia psa je iná od tej ľudskej a jeho črevo je kratšie. Na každú stravu sa musí dlhšie aklimatizovať, aby z nej dokázal vstrebávať maximum živín. Pri zmene krmiva sa zabehnuté trávenie rozladí, zmení sa črevná mikroflóra a váš pes nielenže zožerie viac, ako potrebuje, riskujete aj hnačky, zvracanie a zhoršené využitie živín. Existuje však niekoľko dôvodov, kedy krmivo pre psa musíte zmeniť.