Ako vybrať slúchadlá?

Práve vďaka slúchadlám už nemusíte hudbu počúvať len doma. Teraz si môžete obľúbené pesničky a audioknihy vychutnať kdekoľvek a kedykoľvek. Ako si ale vybrať tie správne slúchadlá? Na výber máte nespočet rôznych typov slúchadiel, ktoré majú svoje výhody aj nevýhody. Vyberať môžete podľa konštrukciepripojenia (s káblom vs. bezdrôtové) alebo špecifických vlastností (napríklad odolnosť proti potu).

Slúchadlá

Podľa konštrukciePodľa pripojeniaPodľa účeluParametre slúchadiel

Rozdelenie slúchadiel podľa konštrukcie

Slúchadlá majú rôzne tvary a rozmery. Podľa konštrukcie ich rozdeľujeme na tri základné typy – do ucha (tie sa ešte delia na špuntové a peckové), na uchookolo ucha.

Slúchadlá do ucha

Špunty, ako napovedá ich meno, zasúvajú sa hlbšie do zvukovodu. Vďaka tomu, že zvukovod uzatvoria, dokážu dobre tlmiť zvuky z okolia. Pre niekoho to môže byť nepríjemné. Tieto slúchadlá ale ponúkajú dobrú kvalitu za nižšiu cenu.

Pecky sú zvyčajne veľmi lacné – spravidla sa radia medzi tie najlacnejšie slúchadlá. Musíte ale rátať s horšou kvalitou zvuku. Niekedy bývajú obalené molitanom, ktorý zabezpečí väčšie pohodlie a lepšie uchytenie v uchu. 

True wireless

Slúchadlá na ucho

Tieto slúchadlá neprekrývajú celé ucho – ležia síce na uchu, ale okolo neho sa nedotýkajú hlavy. Spravidla majú nízku hmotnosť. Ich hlavnou nevýhodou je, že nedobre tlmia zvuky okolia. Čo sa týka kvality, v tejto kategórií nájdete menej kvalitné ale aj špičkové modely. Tie najlepšie dokonca môžete kompaktne poskladať.

Slúchadlá okolo ucha

Na rozdiel od predchádzajúceho typu slúchadiel, tieto obopínajú celú ušnicu. Ponúkajú pohodlné počúvanie hudby aj počas celodenného nosenia. Kvôli väčším rozmerom sa skvelo hodia do kancelárie alebo na doma. Okrem kvalitného zvuku výborne tlmia hluk z okolia a ani vy nikoho nevyrušujete.

Slúchadlá okolo ucha

Otvorené alebo uzavreté?

Pri konštrukcii ešte chvíľu zostaneme, ale tentokrát si bližšie predstavíme samostatné náušníky. Otvorené slúchadlá podporujú prirodzené šírenie zvuku a doprajú vám najlepšiu kvalitu, ale každý bude počuť, čo vám práve hrá. Uzatvorené naopak neprepustia ani jeden tón, a tak si hudbu alebo audioknihu vychutnáte len keď máte slúchadlá na ušiach. Kompromis medzi týmito dvoma variantami predstavujú práve polouzatvorené slúchadlá.

Rozdelenie slúchadiel podľa pripojenia - hitom sú bezdrôtové

Bezdrôtové slúchadlá naberajú na popularite a dnes už nájdete naozaj kvalitné modely aj v tejto kategórii. Pri výbere by ste mali zohľadniť vaše pohodlie. Síce vám pri bezdrôtových slúchadlách nezavadzia žiadny kábel a tiež sa zbavíte starostí so zlomeným alebo inak poškodeným káblom, ale je potrebné ich nabíjať. 

Na druhú stranu, slúchadlá s káblami nabíjať nemusíte, ale musíte byť pripojení k svojmu počítaču či telefónu. Káblové slúchadlá môžu byť s 3,5 mm jackom alebo s 6,3 mm jackom – ten sa spravidla využíva len v nahrávacích štúdiách. Vďaka káblu si ich môžete zavesiť na krk a nehrozí, že sa vám skotúľajú na zem.

Slúchadlá do ucha

Pri bezdrôtových slúchadlách si všímajte kodeky – tie sa starajú o bezdrôtový prenos zvuku, ktorý kódujú a dekódujú (preto ko-dek). V súčasnosti môžeme odporučiť LDAC, aptX HD alebo AAC.

Čo znamená True wireless

True wireless slúchadiel nevedie kábel ani do telefónu, ale ani nie sú spojené ani medzi sebou. Ako sme spomínali vyššie, ide hlavne o peckové alebo špuntové vyhotovenie. Ich súčasťou je nabíjacie puzdro, ktoré ich dobíja vždy, keď ich doň uložíte. Puzdro vám slúchadlá môže dobiť až štyrikrát, potom ho musíte dať na nabíjačku.

Navyše True wireless slúchadlá ponúkajú aj špeciálne funkcie na zjednodušenie ovládania. Napríklad keď sa chcete s niekým rozprávať, len sa ich dotknete a hudba sa automaticky stíši.

Bezdrôtové slúchadlá

Dnes už aj bezdrôtové slúchadlá sú tak kvalitné, ako tie káblové. Ak si správne odsledujete parametre, budete milo prekvapený.

Rozdelenie slúchadiel podľa účelu

Pri rozhodovaní vám pomôže aj to, na čo ich plánujete používať. Bežec potrebuje počuť svoje okolie, ale milovník hudby si chce zážitok vychutnať naplno. Pre hráčov je zas dôležité pohodlie počas hrania hier a kvalitný mikrofón.

Slúchadlá na šport

Na šport sú najvhodnejšie špuntové alebo peckové slúchadlá. Dobre tlmia hluk okolo vás, ale myslite aj na bezpečnosť. Vždy musíte vedieť, čo sa okolo vás deje, aby ste včas počuli napríklad blížiace sa auto. Navyše vám slúchadlá musia naozaj dobre držať v ušiach, aby vám nevypadli pri každom prudšom pohybe.

Slúchadlá_na_šport

Dokonca existujú slúchadlá aj pre plavcov. Ak chcete počúvať hudbu vo vode, siahnite po vodotesných slúchadlách, ktoré odolajú odporu vody.

Slúchadlá na doma

So slúchadlami na doma môžete hudbu počúvať aj niekoľko hodín. Neprepustia zvuk a tak ostatní členovia rodiny nebudú vedieť, čo práve počúvate. Využitie im nájdete aj pri sledovaní televízie alebo práci na počítači. Pri výbere slúchadiel na doma je dôležité pohodlie. Najobľúbenejšie z tejto kategórie sú slúchadlá okolo uší.

Veľmi dôležitý je aj správny materiál. Pokiaľ chcete mať pri pozeraní celovečerného filmu pohodlie, skúste zvoliť umelú kožu, velúr či textil. Dôležité je aby bol materiál odolný a aby dobre sal pot a tlmil hluk.

Slúchadlá na doma ponúkajú naozaj vysokú kvalitu zvuku. Vychutnáte si šťavnaté basy, ostré výšky a plné stredné tóny. Ale dajte si pozor na príliš silné basy - pesničkám väčšinou svedčí viac, keď necháte vyniknúť všetky polohy tónov.

Červené slúchadlá

Slúchadlá na cesty

Na dlhé cesty autobusom alebo cestu do práce sa výborne hodia bezdrôtové slúchadlá. Už je na vás, či je vám pohodlnejšie používať skladacie slúchadlá na ucho alebo špunty. Dôležitejšie je, aby dobre tlmili zvuky z okolia, boli odolnéskladné.

Ak predsa len zvolíte káblové slúchadlá, pozerajte po takých, ktoré majú 3,5 mm jack a ideálne s koncovkou v tvare písmena L, ktorá zabráni zlomeniu kábla. Určite sa zamerajte na kvalitu kábla. V ideálnom prípade by mal byť opletený, ale postačí aj plochý kábel, ktorý sa nebude zamotávať.

Bezdrôtové slúchadlá cez hlavu

Hi-Fi a Hi-Res slúchadlá

Technicky síce ide o rôzne certifikácie, ale ako Hi-Fi, tak aj modernejšie Hi-Res označujú slúchadlá, ktoré ponúkajú zvuk vo vysokej kvalite, vykresľujú detaily, tóny sú bohaté a čisté. Samozrejme, aj jednotlivé modely v týchto kategóriách majú medzi sebou rozdiely. Avšak označenia Hi-Fi či Hi-Res sú zárukou toho, že máte v rukách technicky lepšie slúchadlá.

Slúchadlá pre deti

Táto kategória slúchadiel sa vyznačuje rôznofarebnými vyhotoveniamimenšími náušníkmi. Aj slúchadlá pre deti môžu mať dobré parametre zvuku, ale nie sú tak kvalitné ako slúchadlá v podobnej cenovej kategórii bez žiarivých farieb. Deti v skutočnosti počujú lepšie ako dospelí, a tak si určite zaslúžia kvalitný zvuk.

Detské slúchadlá

Herné slúchadlá

Či už ide o počítače, klávesnice, myši alebo slúchadlá, produkty s prívlastkom „herné“ sú vždy niečo extra. Laicky by sa dalo povedať, že herné slúchadlá patria do kategórie veľkých slúchadiel okolo uší. Často ide o headset – to znamená, že majú zabudovaný alebo odnímateľný mikrofón.

Pre hráčov je dôležitá kvalita a pohodlné nosenie, čo môžete od herných slúchadiel očakávať. Navyše ponúkajú aj technológie, ktoré nie sú nutne potrebné na počúvanie hudby, ako napríklad priestorovosť zvuku. Herné headsety sú univerzálne a kvalitné slúchadlá, ktoré poslúžia na počúvanie hudby, hranie aj pozeranie filmu.

Herné slúchadlá

Parametre, ktoré sa oplatí sledovať

Frekvenčný rozsah (Hz)

Značí aké frekvencie zvuku slúchadlá reprodukujú. Vo všeobecnosti platí, že čím je väčší rozsah, tým lepšie. Ale tento údaj nie je úplne presný, dôležité je aj to, či je zvuk rozložený rovnomerne (čo často nebýva).

Citlivosť (dB)

Ak počúvate hudbu napríklad z telefónu, ktorému nechcete vybíjať batériu, oceníte vyššie číslo citlivosti. To udáva ako citlivo prijímajú slúchadlá signál zo zdroja – ak je číslo vyššie, vaše slúchadlá budú hrať hlasnejšie pri menšej spotrebe energie a naopak.

Slúchadlá cez hlavu

Impedancia (ohm)

Ide o odpor slúchadlových meničov. Veľmi zjednodušene povedané nižšia impedancia znamená vyššiu hlasitosť, ale dostanete horšiu kvalitu zvuku.

Aktívne potlačenie okolitého ruchu

Vďaka tejto smart funkcii si budete môcť vychutnať počúvanie nerušene. Ide o to, že slúchadlá vytvárajú zvuk s frekvenciou, ktorá hluk z okolia „vynuluje“. ANC oceníte najmä v rušných mestách, pri cestovaní verejnou dopravou a pod. Kvalitnejšie slúchadlá umožňujú túto funkciu čiastočne alebo úplne vypnúť, aby ste mali o svojom okolí prehľad (napríklad aby ste počuli autá, keď idete popri ceste).