Ako vybrať vysávač?

Váš starý vysávač už nie je to, čo býval? Nespĺňa vaše nároky a potreby? Nie je dôvod sa trápiť. Na trhu je dnes obrovské množstvo vysávačov a vďaka nášmu sprievodcovi budete presne vedieť, na čo sa pri nákupe zamerať. Najprv je potrebné zvážiť, prečo a do akej domácnosti vysávač kupujete a hneď potom môžeme začať spoločne vyberať.

1. Mám domáceho miláčika

So štvornohými miláčikmi zažívame veľa radostných chvíľ, avšak o poznanie menšiu radosť nám ale robia ich chlpy, ktoré sa pravidelne zachytávajú v koberci. Najlepším riešením je zaobstarať si vysávač, ktorý je vybavený turbokefou. Táto kefa skvelo funguje nielen pri odstraňovaní zvieracích chlpov, ale aj najrôznejších vlákien či vlasov.

Tie najlepšie vysávače bývajú vybavené aj špeciálnym filtrom na pohlcovanie pachov. Vďaka nemu je aj každá domácnosť so zvieracím miláčikom vždy krásne voňavá. Ďalšie príslušenstvo, ktoré by vás mohlo zaujímať, je hubica určená na česanie srsti vašich miláčikov. Vyskúšajte ju a uvidíte, že si vysávač zamilujú aj vaši zvierací spolubývajúci.

2. Bývam v byte s alergikom

Ak žijete v byte s malým dieťaťom alebo alergikom, bez kvalitného vysávača nezaobíde. Pri nákupe by pre vás mala byť kľúčová účinnosť vysávača pri zadržiavaní nečistôt. Preto je nevyhnutné kvalitné vrecko na prach (dajú sa kúpiť aj špeciálne vrecká pre alergikov) a dôležitá je aj účinnosť výstupného filtra (tzv. HEPA filtra). Dbajte na to, aby váš vysávač spadal do triedy H12 alebo H13, ktoré zachytia 99,5 resp. 99,95% nečistôt.

A nakoniec, dôležitá je aj kvalitná konštrukcia vysávača, ktorá zabezpečí, aby sa prach a nečistoty nedostali von škárami pod. Výhodu v tomto prípade majú konštrukčne jednoduchšie modely. Majte na pamäti, že vysávač by mal fungovať podobne ako čistička vzduchu - z vysávača by mal prúdiť čistejší vzduch, než bol ten pôvodný v miestnosti. Ak máte pocit, že váš vysávač toto nespĺňa, niečo je nesprávne a je čas na zmenu.

3. Bývam vo veľkom dome

Bývate vo väčšom dome a máte vo zvyku vždy raz za čas obísť všetky miestnosti a dôkladne povysávať? V takom prípade stavte na klasický podlahový vysávač napájaný z elektrickej siete. Rozhodne sa vám bude hodiť, ak bude mať zásobník na prach veľkú kapacitu (ideálne nad 4 l), v opačnom prípade totiž budete musieť zásobník každú chvíľu vyprázdňovať.

Rozumnou voľbou je kúpa vysávača s bohatým príslušenstvom. V závislosti na tom, čo práve vysávate, budete môcť meniť najrôznejšie nástavce pod., čo vám v konečnom dôsledku ušetrí veľa práce. Napríklad, ak sú vo vašom dome prevažne podlahy, určite oceníte široký nástavec - jedným ťahom povysávate omnoho väčší priestor.

Nepodceňujte ani dĺžku prívodnej šnúry a s ňou súvisiaci akčný rádius (dosah) vysávača.Nie je nič otravnejšieho, ako prístroj neustále prepájať zo zásuvky do zásuvky, pretože vám chýba malý kúsok, aby ste dočiahli koniec miestnosti. Najčastejší akčný rádius sa u vysávačov pohybuje medzi 9 - 10 metrami, kúpiť však môžete aj modely s dosahom 11 a viac metrov.

4. Mám malý byt s nedostatkom miesta

Ak žijete v garsónke alebo menšom byte, nepotrebujete veľký zásobník na prach (zvyčajne stačí do 3 litrov), ani veľký akčný rádius (postačí do 8 metrov). Čo naopak oceníte, sú kompaktné rozmery. Okrem klasických podlahových vysávačov menších rozmerov sa v tomto prípade ponúka alternatíva v podobe tyčových vysávačov. Tie totiž zaberajú len minimum miesta a postaviť teda ich môžete kamkoľvek - za gauč, do rohu miestnosti...

Veľkým plusom "tyčákov" je aj to, že sú pohotové a vždy po ruke - stačí uchopiť, zapnúť a vysávanie sa môže začať. Väčšinu modelov dnes poháňa akumulátor, nemusíte sa tak otravovať s prívodnou šnúrou. Kvôli tomuto napájaniu je síce výdrž "tyčákov" limitovaná (zvyčajne 15 - 30 min), pre menší byt to však bez problémov stačí. Po vysávaní postavíte vysávač späť do dokovacej stanice, kde sa nabije a zostane tam až do budúceho upratovania.

Ďalšou významnou kladnou stránkou "tyčákov" je, že sa zvyčajne predávajú vo verzii 2v1. Znamená to, že súčasťou tyčového vysávača je aj pohotový ručný vysávač. Ten možno pochopiteľne používať samostatne a uplatnenie nájde vo chvíli, keď potrebujete povysávať nečistoty koncentrované na jednom mieste - napríklad hlinu vysypanú z kvetináča. Nevýhodou tyčových vysávačov je nižší účinnosť, preto sa hodí skôr tým, ktorí vysávajú častejšie – so špinou zapadnutou dva týždne koberci si "tyčák" nemusí vždy poradiť.

5. Neustále vysávanie ma nebaví

Keď sa na trhu objavili robotické vysávače, boli pre mnohých darom z nebies - konečne sa zbavia tejto neobľúbenej činnosti a navyše ušetria veľa času. Napriek počiatočným nedostatkom sa kvalita robotických vysávačov stále zvyšuje a lepší "roboti" dnes dokážu takmer plne nahradiť klasické podlahové vysávače. Zaostávajú za nimi snáď len vo veľkosti odpadovej nádoby ( "roboti" nevyužívajú vrecká) a niekedy i v účinnosti vysávania.

Pri kúpe robotického vysávača sa neoplatí šetriť, drahšie modely totiž obvykle dosahujú výrazne lepšie výsledky. Sú vybavené inteligentným systémom pohybu a vďaka zabudovanej kamere a senzorom sa dokážu pohybovať po miestnosti a vyhýbať sa prekážkam (lacnejšie modely do prekážok narážajú). Kvalitnejšie modely majú tiež lepšiu detekciu nečistôt - znečistenejšie miesto prechádzajú tak dlho, kým nie je úplne upratané.

Rozhodne sa tiež oplatí, ak je súčasťou príslušenstva vysávača virtuálna stena. S jej pomocou totiž môžete jednoducho nastaviť hranicu, za ktorú už vysávač nepôjde. Robotické vysávače sú vo všeobecnosti napájané pomocou akumulátora a vo chvíli, keď im dochádza "šťava", dokážu lepšie modely samy zamieriť do dokovacej stanice, kde sa nechajú znova nabiť.

6. Nechcem kupovať vrecká

Vysávače s vreckami sú dlhoročná klasika a mnohí z nás na ne stále nedajú dopustiť. Ľahko sa s nimi pracuje, nemusíte ich vyprázdňovať po každom vysávaní a jediné, čo je potrebné, je kúpiť raz za čas nové vrecká. Lenže práve nakupovanie nových vreciek nemusí každému vyhovovať - predsa len to nie je najlacnejšia záležitosť. A práve preto prišli výrobcovia a trh s konceptom bezvreckových vysávačov.

Tie ukladajú prach v špeciálnej nádobe, čiže namiesto nákupu vreciek stačí túto nádobu po vysávaní vysypať. Výhodou je tiež stály výkon (vreckové vysávače pri naplnení výkon významne strácajú). Raz za čas je tiež potrebné nádobu umyť od nalepených nečistôt a nechať ju vyschnúť. A ešte na jednu vec by ste nemali zabúdať - pre udržanie dokonalého filtrovania nečistôt je potrebné občas vymeniť HEPA filter.

7. Chcem vysávač, ktorý zvládne všetko

Ak chcete od vysávača viac, než len zbieranie nečistôt z podláh a kobercov, stavte na viacúčelové vysávače. Tie si poradia s mokrým aj suchým vysávaním, zvládnu teda napríklad hĺbkové čistenie kobercov a čalúneného nábytku alebo umývanie podláh a okien. Musíte sa však pripraviť na to, že viacúčelové vysávače sú nielen drahšie, ale aj väčšie a ťažšie ako bežné vysávače.

8. Ocením bohaté príslušenstvo

Šírka príslušenstva je jedným z dôležitých aspektov výberu vysávača. Pri kúpe ale nie je dobré hľadieť len na kvantitu, ale aj na kvalitu ponúkaného príslušenstva.

Medzi najdôležitejšie príslušenstvo patrí:

  • Turbokefa: je ideálna pre odstraňovanie zvieracích chlpov či vlákien z koberca. Nevyhnutný pre majiteľov maznáčikov.
  • Nástavec: k dispozícii sú najrôznejšie typy nástavcov na tvrdé podlahy, štrbinové nástavce, nástavce pre štvornohých miláčikov (krásne prečešú ich srsť), na okná alebo nástavec na vysávanie vankúšov atď. Výber je jednoducho veľmi široký.
  • Filtre: slúži na zachytávanie aj tých najmenších nečistôt a prachu. Raz za čas (ideálne za rok) je dobré filtre vymeniť, pretože postupne môže dôjsť k zníženiu ich účinnosti.
  • Vrecká: ak plánujete kúpu vreckového vysávača, bez zásoby náhradných vreciek sa nezaobídete.
  • Vôňa: aj pri luxovaní môžete krásne a sviežo prevoňať byt. Zariadia to špeciálne vône do vysávačov.

Čo mi prezradí energetický štítok?

Moderné energetické štítky na sebe nesú nielen informáciu o spotrebe, ale aj ďalšie kľúčové údaje, ktoré vám pomôžu uľahčiť kúpu vysávača:

Doporučené produkty