Ako vybrať outdoorovú kameru?

Motošport, cyklistika, lyžovanie, snowboarding, horolezectvo a pod. Ste vyznávači adrenalínových športov a radi svoje dobrodružstvá zaznamenávate? Alebo len chcete mať živé spomienky z dovolenky na vode, koncertu obľúbenej kapely či rodinnej oslavy narodenín? Vo všetkých prípadoch do svojej výbavy určite radi privítate outdoorovú kameru.

Ako vybrať outdoorovú kameru?

Na čo sa zamerať pri výbere outdoorovej kamery?

Svetelnosť

Buďme k sebe úprimní – natáčanie a fotenie za ideálnych svetelných podmienok je hračka. Postačí vám obyčajný smartfón alebo jednoduchší digitálny fotoaparát, ktorý po dovolenke opäť odložíte na rok do zásuvky. Problém však nastáva po zotmení a počas nepriaznivého počasia. V takom prípade je potrebné siahnuť po lepšom snímači, ktorý si dokáže s nepriaznivými podmienkami bez väčších problémov poradiť.

Aby ste predišli sklamaniu, pred kúpou samotnej outdoorovej kamery si nezabudnite pozrieť jej test v praxi. Na platforme YouTube stačí zadať názov kamery. S najväčšou pravdepodobnosťou nájdete hneď niekoľko videí, vďaka ktorým si urobíte o konkrétnej kamere ucelený obraz.

Rozlíšenie

Viete, aká otázka zaznie v prípade kamery najčastejšie? Ak ste tipovali „aké má rozlíšenie“, tipovali ste správne. Nečudujeme sa. Vo všeobecnosti totiž platí, že čím je rozlíšenie vyššie, teda jemnosť obrazu, tým kvalitnejší je výsledný záznam. Samozrejme, všetko sa odvíja aj od kvality samotného snímača a iných hardvérových častí kamery. Aj tu však máme jeden radu – siahnite po rozlíšení minimálne Full HD, teda 1920 x 1080 pixelov. Majte na pamäti, že čím vyššie rozlíšenie zvolíte, tým bude výsledný záznam jemnejší a kvalitnejší. Najlepšou voľbou je preto dnes už rozšírené 4K, respektíve Ultra HD rozlíšenie o celkovom súčine 3840 x 2160 pixelov.

HDR

Všetci chceme, aby hral náš záznam tými najkrajšími možnými farbami. Jednou z možností, ako to dosiahnuť, je siahnuť po kamere s vysokým dynamickým rozsahom – HDR. Túto funkciu už možno dlhší čas poznáte z televízorov či inteligentných telefónov. Ide o špeciálny mód, vďaka ktorému snímač eliminuje nevýrazné detaily. Výsledný záznam je tak obdarený živšími a sýtejšími farbami, čo oceníte najmä pri jeho prezeraní na väčšej obrazovke.

Počet snímok za sekundu (FPS)

Každý z nás už natrafil na videozáznam, v ktorom občas čosi „škublo.“ Dôvodom je nízke FPS snímača kamery. Nejde o nič iné, ako počet snímok, ktoré dokáže kamera za sekundu zachytiť. Natáčanie videa si totiž predstavte ako nekonečný proces fotenia. Čím viac snímok pritom snímač zachytí, tým je výsledné video kvalitnejšíe a plynulejšie.

Vo všeobecnosti platí, že ľudské oko je zvyknuté na plynulosť 30 snímok za sekundu. Dlhé roky sme sa s ňou stretávali v televíznom vysielaní aj na sociálnych platformách. Hoci ide o absolútne nevyhnutné minimum, odporúčame vám ísť minimálne o level vyššie. Plynulý obraz hodný 21. storočia dosiahnete pri minimálne 60 FPS. Dobrou voľbou bude, ak zároveň siahnete aj po rozlíšení 4K – výsledný videozáznam bude hýriť krásnymi farbami.

Určite ste však počuli aj o takzvaných „slowmotion“, respektíve spomalených záberoch. Nebojte sa, ani tie už dnes nie sú raketovou vedou. Ak však ich produkciu plánujete, myslite na to ešte pred kúpou samotnej outdoorovej kamery. V takom prípade sa nebojte siahnuť aj po snímkovej frekvencii 120 alebo dokonca 240 FPS. Čím viac, tým lepšie. Myslite však na to, že so stúpajúcim počtom snímok bude stúpať aj veľkosť výsledného videozáznamu. Pokúste sa preto nájsť pomer, ktorý bude pre vaše potreby ideálny.

Zloženie optiky

Z našich tipov vyplýva, že obmedziť svoju pozornosť pri výbere outdoorovej kamery na jeden konkrétny parameter sa nevypláca. Napokon, nejde len o odolnosť, kompaktnosť či výdrž batérie. Jedným z najpodstatnejších ukazovateľov je kvalita optiky. Pri výbere sa preto nezabudnite zamerať ani na materiál, z akého je šošovka vyrobená. Overte si aj prítomnosť antireflexných vrstiev či veľkosť samotného snímača.

Uhol záberu

Možno si ešte spomeniete na prvé akčné kamery spred niekoľkých rokov. Ich „rybí efekt“ pri natáčaní často nepôsobil najlepším dojmom. Máme však dobrú správu, s pribúdajúcimi rokmi a konkurenčnými produktmi sa outdoorové kamery zlepšili aj v tomto ohľade. Dnes si tak môžete vybrať, aký uhol zaberu váš nový spoločník zaznamená.

Najčastejšie sa na trhu stretnete s kamerami, ktoré disponujú uhlom záberu na úrovni 120 – 130°. To je hodnota najbližšia priestorovému vnímaniu ľudského oka. V prípade, že zvolíte kameru s menším uhlom záberu, dosiahnete detailnejší záber. Naopak, siahnuť môžete aj po „360-tkovýchkamerách, vďaka ktorým dostanete do záberu všetko, čo sa okolo vás udeje.

K čomu slúži stabilizácia obrazu u outdoorových kamier?

Kvalitný snímač už máme, s podstatnými parametrami však ešte ani zďaleka nekončíme. Jedným z tých najhlavnejších, ktoré sa pri kúpe rozhodne neoplatí podceniť, je totiž aj stabilizácia obrazu. Štandardne ide o predinštalovaný softvér, ktorý pri pohybe akčnej kamery vyrovnáva jej obraz. Výsledkom je neroztrasený a stabilizovaný záznam, na ktorý sa dobre pozerá. Kvalitnú softvérovú stabilizáciu oceníte najmä pri natáčaní jazdy bicyklom, behu aj obyčajnej chôdzi.

O dôležitosti stabilizácie nie je pochýb. Ak budete outdoorovú kameru využívať prevažne v extrémnych podmienkach, neznižujte svoje nároky na kvalitné vyhotovanie.

Myslite však na to, že čím akčnejší záber budete chcieť zachytiťtým bude výsledný obraz nestabilnejší. Žiaden softvér totiž nie je dokonalý. Pri mimoriadne náročných podmienkach je preto kamere lepšie dopomôcť aj fyzickou stabilizáciou. V tomto prípade urobíte najlepšie, ak siahnete po takzvanom gimbali – mechanickom stabilizátore v podobe ramena, na ktoré kameru jednoducho umiestníte. Rozdiel bude priepastný.

Potrebujem displej na outdoorovej kamere?

Jedným z najpodstatnejších parametrov, ktorých podcenenie pri kúpe outdoorovej kamery sa rozhodne nevypláca, je používateľská prívetivosť a pohodlnosť. Obzvlášť to platí v prípade ovládania – čím je pohodlnejšie a intuitívnejšie, tým pre vás bude práca s kamerou príjemnejšia. V jednoduchosti dopomáha výrazne aj prítomnosť displeja. Vďaka nemu vždy vidíte, čo práve snímate.

Displej môže byť náhľadový ale aj dotykový, pričom jeho výber závisí už len na vašich preferenciách. Myslite však na to, aby bol dostatočne veľký, disponoval dobrými pozorovacími uhlami a dostatočnou plynulosťou.

Zaujímavou funkciou je aj zrkadlenie obrazu na váš smartfón či iné zariadenie. Po pripojení pomocou bezdrôtovej funkcie Bluetooth si stačí stiahnuť aplikáciu. Tá vám umožní sledovať nielen nahrávaný záznam v reálnom čase, ale slúžiť bude aj ako vzdialený ovládač. Na mobile tak môžete razom meniť dobu uzávierky, pracovať s farebným vyvážením alebo samospúšťou.

Aby kamera dlho vydržala

Buďme k sebe úprimní – outdoorovou kamerou zrejme nebudete primárne kamerovať susedovu mačku. Jej telo je prispôsobené na poriadnu záťaž v teréne. Aj v tomto prípade však musíte byť mimoriadne obozretní. S odolnosťou outdoorových kamier sa to totiž líši od značky k značke. Tie najlepšie prístroje si hravo poradia s prachom, vodou aj nečakanými nárazmi. V iných prípadoch budete potrebovať doplnkové príslušenstvo, napríklad ochranný obal. Ešte pred kúpou si preto nezabudnite overiť, čo všetko daná kamera vydrží.

Náš tip – siahnite po kamere so zvýšenou mechanickou odolnosťou. Nikdy totiž neviete, či vám náhodne nepadne, nedostane sa do nej prach či iná nečistota, prípadne nenavlhne.

Bez poriadneho výkonu ani na krok

Každý z nás už počul o procesore – máme ho v autách, moderných televízoroch, smartfónoch či v práčkach. Ide o základný komponent, ktorý priamo ovplyvňuje výkon daného spotrebiča. Výnimku netvoria ani akčné kamery, pričom musíme zdôrazniť, že kvalitný procesor je v ich prípade mimoriadne podstatný.

Procesor v outdoorovej kamere vplýva na hĺbku farieb, pracuje so stabilitou záberu a podporuje dostatočnú snímkovú frekvenciu. Popri tom všetkom sa však stará aj o pozitívny používateľský zážitok. Ak jeho výber podceníte, kamera vám môže jednoducho sekať. Neváhajte si preto jej plynulosť overiť ešte pred samotnou kúpou – napríklad preskúmaním dlhodobých používateľskch recenzií.

Pripojte sa kdekoľvek a kedykoľvek

Outdoorové kamery už dávno neslúžia len na ukladanie dlhočíznych záznamov. Tie najlepšie modely dnes disponujú aj funkciou streamovania, vďaka ktorej sa môžete so svetom spojiť prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Možnosť živého vysielania je spravidla spojená so sociálnymi sieťami ako Facebook, Instagram či YouTube. Aby ste však dokázali streamovať, potrebujete nielen kvalitnú kameru, ale aj stabilné internetové pripojenie.

Pozor na kvalitu mikrofónov

V niektorých prípadoch sa rozhodneme videozáznam obohatiť hudobným podkladom. Vtedy kvalitu zaznamenávaného zvuku príliš riešiť nemusíme. Čo však za predpokladu, že by sme vo videozázname radi zachovali autentické ruchy či rozprávanie?

V takých situáciách je dobré, ak kamera disponuje aspoň jedným kvalitným mikrofónom. Ešte pred jej zaobstaraním si však overte, či sa zaznamenávanie zvuku výrazne nezhorší po pridaní ochranného obalu či iného príslušenstva ku kamere. Najlepšou voľbou bude kamera schopná zaznamenať priestorový zvuk. Tu však už budete musieť počítať s vyššou cenovkou.

Funkcie, ktoré neurazia

Podpora pamäťovej karty

Hoci žijeme v dobe cloudovej, pamäťové karty sa stali vo svete fotenia a natáčania akýmsi nevyhnutným štandardom. Nie je však pamäťovka ako pamäťovka – popri rýchlosti zápisu a sťahovania by ste mali hľadieť aj na jej kapacitu. Rôzne outdoorové kamery pritom podporujú pamäťové karty s rozličnými kapacitami. Vyberte si takú, aby bola na uchovanie vašich záznamov dostatočná.

360° záznam

Určite ste už videli 360-stupňové zábery vytvorené pomocou dvojice objektívov. Možnosť zaznamenať okolie zo všetkých smerov je síce lákavá, ale aj poriadne náročná. Takéto kamery sú spravidla mimoriadne výkonné a pomerne drahé. Ak však túžite po vytváraní sférických videí, vyrovnávaní horizontu alebo režime neviditeľnej selfie tyče, 360° outdoorová kamera by vo vašej výbave chýbať nemala.

GPS

Funkcia, ktorá v sebe súčasne spája hneď niekoľko benefitov. Okrem toho, že vždy presne zistíte, kde ste daný záznam vytvorili, vám pomôže aj pri identifikovaní rýchlosti, akou sa kamera pohybovala.

Zrýchlený či spomalený záznam

Čím je kamera kvalitnejšia, tým viac spôsobov záznamu svojmu používateľovi ponúka. Platí to aj v prípade outdoorových kúskov. Tie dokážu popri natáčaní štandardne aj fotiť. Rovnako zaujímavými funkciami sú zrýchlené (časozberné) či spomalené (slow-motion) natáčanie. V oboch prípadoch však budete musieť počítať s mierne zníženou kvalitou záznamu.

Ako vybrať outdoorovú kameru?

Koľko stoja outdoorové kamery?

  • Kameru „pre dobrodruhov“, deti alebo začiatočníkov možno zohnať už do 100 EUR. Ide o základnú kategóriu, v ktorej nechýbajú slušne vybavené modely vrátane schopnosti nahrávať vo Full HD, ale ak vám ide o smart technológiu a bezdrôtové zdieľanie, môžete byť sklamaní. Rovnako ako sa možno nedočkáte pokročilejších fotografických zručností alebo napríklad optického zoomu.
  • Stredne nároční používatelia sa vyšantia u kamier v cenovej relácii 100 až 250 EUR. Disponujú tým, čo najlacnejší kamery nemajú a stretnete sa tu aj s mnohými modelmi renomovaných výrobcov.
  • Od 250 EUR vás čakajú už prístroje pre náročných, ponúkajúce spravidla všetko, čo kategórie stredné, ale s rôznymi ojedinelými vlastnosťami, či už ide o extrémnu odolnosť alebo výnimočné nahrávacie parametre.
Odolnosť outdoorovej kamery

Aké príslušenstvo sa k outdoorovým kamerám dodáva?

Záleží predovšetkým na tom, ako chcete outdoorovú kameru využívať. Neodmysliteľnou súčasťou sú nabíjačky a prepojovacie káble (HDMI, USB) a široká škála príslušenstva. Ak budete objavovať a robiť zábery z rôznych miest, môžu sa vám hodiť popruhy, rôzne držiaky, klipy, prísavky a otočné šošovky, podobne ako rôzne puzdrá a ochranné kryty, umožňujúce napríklad nahrávanie pod hladinou vody.

Najobľúbenejší výrobcovia outdoorových kamier:

DJI