Halogénová žiarovka EMOS linearní J118, 400W, R7S, teplá biela (1527104000)

E27 - najrozšírenejší typ závitu. Stretnete ho takmer všade - typicky u lustrov alebo nástenných svietidiel. Priemer skrutky je 27 mm.
E14 - aj s týmto typom závitu sa stretnete často - napríklad u menších svietidiel, lampičiek do spálne, viacžiarovkových lustrov a pod. Priemer skrutkovice je 14 mm.
GU5,3 - používajú sa obvykle tam, kde môže dôjsť k styku s vodou (napr. kúpeľne). Päticu tvoria dva jednoduché kolíky.
G4 - používa sa napríklad v dielňach alebo kuchyniach. Pätica je vzhľadovo podobná GU5,3.
G9 - nájdete ju napríklad u okrasných lustrov.
Tvar žiarovky je dôležitý z dvoch dôvodov. Prvý z nich je čisto praktický - najmä do užších svietidiel sa vám niektoré typy žiaroviek nemusia zmestiť. Nemenej dôležitý je však aj druhý dôvod, tvar žiarovky totiž ovplyvňuje rozptyl svetla. Napríklad úzke podlhovasté žiarovky svietia v uhle 360°, osvietia tak široký priestor. Žiarovky, ktoré svojím tvarom pripomínajú klasické žiarovky, väčšinou osvietia uhol 180°, niektoré typy ale aj 360°. Bodové žiarovky zvyčajne svietia v priestore do 120°, sú teda ideálne predovšetkým tam, kde treba smerovať svetlo do určitého miesta.
Nepodceňujte ani voľbu správnej farebnej teploty. Farba svetla totiž priamo ovplyvňuje to, ako sa budete v miestnosti cítiť. Pomenovanie farebných teplôt a ich rozsahy sa u rôznych výrobcov mierne líšia. Orientujte sa preto predovšetkým podľa teploty udávané v Kelvinoch. Platí, že čím vyššie číslo, tím chladnejšia farba. Zvyčajne sa rozlišujú tri základné typy:
• Teplá biela: Navodzuje upokojujúci pocit, hodí sa preto napríklad do obývačky, spalne či detskej izby.
• Denná biela: uplatnenie nájdete tam, kde je potrebné sa sústrediť, napr. v dielni či kancelárii.
• Studená biela: pocitovo je najsvietivejšia zo všetkých farieb. Uplatnenie nájdeme napríklad vo veľkých skladoch.
Svetelný tok udávaný v lúmenoch (lm) je u LED žiaroviek vôbec najdôležitejším parametrom. Práve táto hodnota vám totiž povie, koľko svetla tá ktorá žiarovka vydá. Viac vám prezradí nasledujúca tabuľka.
Na trhu s LED žiarovkami objavuje veľa modelov neznámych výrobcov, ich kvalita bohužiaľ značne pokrivkáva. Problém pritom zvyčajne nebýva priamo v zdroji svetla, ale v elektronike, ktorá žiarovku riadi. Kým LED čipy bez problému fungujú, elektronika vzápätí odíde a je po žiarovke. Rozhodne sa teda oplatí kupovať LED žiarovky v preverených obchodoch, ktoré si nedovolia predávať nekvalitné produkty so sfalšovanými certifikátmi. Ľahko tým predídete prípadnému sklamaniu z toho, že žiarovka "odišla" predčasne.
Úsporné LED žiarovky kúpite TU