Ako si vybrať kosačku?
Kosačka je dôležitým pomocníkom všetkých majiteľov trávnatých pozemkov. Jej nákup rozhodne nepodceňujte! Kosením trávy totižto počas obdobia od apríla do októbra strávite mnoho hodín. Vďaka vhodnej kosačke však môžete ušetriť kopec námahy a aj času. Ako poznať tú pravú?
3 kľúčové otázky pri nákupe kosačky:
- Akú veľkú plochu budem kosiť? Zatiaľ čo na malé predzáhradky a pozemky do 400 m2 Vám v pohode vystačí elektrická kosačka, alebo ručná vretenová kosačka, pri väčších pozemkoch je lepšou voľbou benzínová kosačka, či prípadne kosačka akumulátorová.
- Ako členitý je môj pozemok? Pre členitejšie pozemky je rozhodne lepšie voliť kosačky, ktoré nemajú kábel (benzínová, akumulátorová). Medzi stromami, kríkmi a inými prekážkami by Vám kábel prekážal.
- Má môj pozemok sklon? Pri nerovných terénoch sa Vám bude hodiť kosačka s pohonom kolies. Z tlačenia prístroja bez pojazdu by Vás po chvíli boleli ruky. Pre pozemky s väčším sklonom nie je vhodná benzínová kosačka.
Vyberte si ideálnu kosačku pre vás pozemok
Najrozšírenejšie typy kosačiek
Aký výkon zvoliť?
Výkon motoru by mal ísť ruku v ruke so šírkou záberu. Neexistuje presné odporučenie, ktorým sa riadiť. Obecne ale platí, že by kosačky so šírkou záberu nad 50 cm mali mať výkon minimálne 3738 W (5 HP). S klesajúcou šírkou záberu sa samozrejme môže znižovať aj výkon kosačky a naopak.
Mulčovať či nemulčovať
Mulčovanie sa u nás teší veľkej popularite, nie vždy je však prospešné. Mulčujte predovšetkým v horúcich letných mesiacoch. Krátke stonky posekanej trávy, ktoré sa v poraste postupne rozpadajú, dodávajú trávniku potrebnú vlahu a živiny. Naopak v jarných mesiacoch, keď je vlahy dostatok a tráva dosť rastie, nie je mulčovanie vhodné. Tráva by tak mohla začať hniť a hrozila by tvorba machov.
Ako zvoliť šasi

.
Ako sa správne starať o kosačku?
- Po prvých piatich hodinách kosenia je nutné vymeniť olej. Olej nie je súčasťou balenia a je treba ho dokúpiť. Olejová náplň do kosačky sa väčšinou pohybuje v rozmedzí 0,5 – 0,6 l.
- Potom vymieňajte olej cca 1x za rok, alebo po 50 hodinách práce.
- Na konci sezóny kosačku riadne vyčistite, odstráňte prípadné hrdze a ošetrite konzervačným náterom.
- Po, alebo pred sezónou nabrúste a vycentrujte nože. Menšie poškodenie zvládne bez problémov nabrúsiť aj menej zručný kutil.
- Ak pracujete v prašnom prostredí, vyfúkajte, alebo vyčistite raz za rok vzduchový filter. V menej prašnom prostredí stačí tento filter čistiť jedenkrát za dva, až tri roky.
- Pokiaľ kosačka horšie štartuje, alebo má nepravidelný chod, vymeňte jej sviečku.
Ako si poradiť s vysokým trávnikom?
Nemali ste čas kosiť na chalupe a tráva Vám medzitým prerástla cez hlavu? Pokiaľ nie je vyššia než cca 30 cm, máte reálnu šancu, že si s ňou Vaša kosačka poradí. Postupujte takto:
- Pokoste trávu na najvyššiu výšku. Koste bez koša pomocou zadného či bočného vyhadzovania.
- Podľa hustoty trávy môžete kosiť trebárs len na polovicu záberu, zamedzíte tým preťaženiu kosačky.
- Pokosenú trávu nechajte ľahko oschnúť a potom ju pohrabte.
- Nechajte trávnik najmenej dva dni zregenerovať.
- Skráťte trávnik na požadovanú konečnú výšku. Ideálne je skracovať ho postupne po 2-3 cm.
Je výška trávy nad možnosti Vašej kosačky? V takom prípade stavte na krovinorez, alebo na špeciálnu kosačku na vysokú trávu.