Ako sa starať o vtáčiky v zime

Vtáky, ktoré u nás zostávajú cez zimu, môžu trpieť nedostatkom potravy. Ak sa vo vás prebudil ochranársky duch, pozrite si nasledujúce tipy, ako sa starať o vtáčiky v zime. Odmenou vám bude nielen dobrý pocit, ale aj budúca „vzdušná ochrana“ vášho sadu a záhrady.

Vtáky v zime

Základné pravidlá kŕmenia

Názory na zimné prikrmovanie vtákov sa rôznia. Kým niektorí tvrdia, že je prikrmovanie zbytočné a vtáky si predsa „musia poradiť“, ďalší s radosťou vešajú kŕmidlá s rôznym druhom potravy, aby miestnym vtáčikom uľahčili prežitie v mrazivých zimných dňoch. Prikrmovanie by sa však malo riadiť základnými zásadami, aby prinieslo skutočný úžitok miesto škody. Kŕmenie vtákov v nesprávnom období a nevhodnou potravou môže ich celkové stavy po zime ešte viac znížiť a teda prispieť k výraznejšiemu úhynu. Odpovede na nasledujúce otázky vám postupne priblížia jednotlivé zásady kŕmenia.

Kedy začať s kŕmením vtákov?

Ak už po opadaní listov zo stromov nedočkavo čakáte na prvé zavesenie kŕmidiel, ešte ich na chvíľu nechajte odložené. Kŕmenie totiž netreba urýchľovať. Pokiaľ sa teploty držia nad nulou, vtáčiky nie sú v ohrození a dokážu si sebestačne zabezpečiť potravu. Hoci už nechytajú poletujúci hmyz, zdroje potravy nachádzajú v bobuliach, pri čistení polí, v kôre a dutinách stromov.

S prvým prikrmovaním teda začíname až v období, kedy napadne súvislá pokrývka snehu alebo sú vonkajšie teploty dlhodobo pod nulou. V takých dňoch už vtáky potrebujú dostatok energie z potravy (predovšetkým tuk a bielkoviny), aby sa dokázali zahriať a neumrzli. Ich hlad spoznáte aj podľa toho, že sa čoraz viac približujú k obydliam ľudí – posedávajú na okenných parapetoch, balkóne a strácajú prirodzenú plachosť.

Vtáky v zime

Zásada č.1: Vtáky prikrmujeme v dňoch so súvislou snehovou pokrývkou a období denných mrazov.

Ako často kŕmidlo dopĺňať?

Ak sa chcete tešiť z výpomoci pre vtáčikov a ich hojnej účasti, dajte si záležať na tom, aby ste do kŕmidla pravidelne dopĺňali zásoby potravy. Ideálnym časom je podvečer alebo skoro ráno. Vtáky už s východom slnka hľadajú prvú rannú potravu. Sledujte, aké osadenstvo a druhy vtákov chodia do vašej záhrady a podľa toho prispôsobte druh krmiva. Niektoré druhy uprednostňujú väčšie olejnaté slnečnicové semená a orechy, ďalšie najradšej zobkajú proso a mak, iné nepohrdnú ovocím a jedlými plodmi z kríkov.

Vtáky v zime

Zásada č.2: Kŕmidlo na záhrade dopĺňame pravidelne – podvečer alebo skoro ráno.

Aké je ideálne zloženie krmiva pre vtáčiky?

Vtáky potrebujú počas zimy stabilný príjem tuku v potrave. Zabezpečuje im dostatok energie na prežitie a pomáha udržať prirodzené tukové zásoby ako ochranu pred chladom. K dostaniu sú hotové namiešané zmesi, kde by si mal na svoje prísť väčší glezg aj malý brhlík. Oplatí sa sledovať, čo má z krmiva najväčší úspech a naopak, čo sa v kŕmidle hromadí. Na ďalší týždeň potom môžete vyskladať krmivo presne podľa chuti miestnych operencov.

Vtáčikom najviac chutia slnečnicové semienka, proso, pšenica, orechy, mak, kukurica, semená repky a ľanové semená, čerstvé aj sušené ovocie (jablká, hrozno a bobule). Obľúbeným zdrojom tuku je loj, ktorý však nesmie byť slaný a rovnako tak ani slanina. Soľ je pre vtákov veľmi nebezpečná. Do krmiva nepridávajte ani pečivo. Vtákom v žalúdku kvasí a spôsobuje nemalé tráviace problémy, zápaly až úhyn.

Vtáky v zime

Zásada č.3: Zloženie krmiva vyberáme podľa vtáčích návštev v kŕmidle. Najobľúbenejšie sú olejnaté semená, obilniny a bobule.

Aké druhy kŕmidiel zožnú najväčší úspech?

Polovicou úspechu je správne krmivo. Tou druhou zase kŕmidlo. Najčastejšie má tvar malého domčeka alebo závesnej búdky, ktorá je otvorená minimálne na celej jednej strane. Vtáčiky by mali mať možnosť z kŕmidla rýchlo odletieť, ak by sa v ich blízkosti objavil predátor. Bezpečnejšie sa cítia vtedy, ak majú počas kŕmenia prehľad o okolí.

Vyhovuje im sedenie a pristávanie na bidielkach a vyvýšenom okraji, ktorý zároveň drží všetky semená krmiva pod strieškou. Strieška poslúži ako ochrana pred snehom, zrážkami a zamedzí navlhnutiu krmiva. Obľúbené sú drevené aj plastové kŕmidlá, kupované a aj podomácky vyrobené. O tom, ako vyrobiť kŕmidlo pre vtáčiky z bežných domácich predmetov, si viac povieme o kúsok nižšie.

Kde umiestniť kŕmidlo a búdku pre vtáčiky?

Najčastejšie je kŕmidlo zavesené na strome alebo na samostatnom drevenom kole v záhrade. Operence sú veľmi obozretné a chvíľu trvá, kým si voči takémuto miestu vytvoria dôveru. A to aj napriek tomu, že je kŕmidlo cez zimu plné dobrôt, ktoré voľne v prírode nájdu iba s veľkým úsilím. Preto je dobré myslieť na to, aby na kŕmidlo z dlhej chvíle nestriehla domáca mačka alebo pes.

Síce sa tomu nedá zabrániť úplne, určite dokážete na pozemku nájsť pokojnejšie miesto – ďalej od ruchu blízkej cesty a záujmu domácich miláčikov. Ak chcete strom, na ktorom je zavesené kŕmidlo ochrániť pred mačkou, skúste umiestniť do okolia kmeňu pletivo do výšky aspoň 1 meter. Hoci to nie je dokonalá prevencia, mačku časom odradí komplikované skákanie na strom. Pletivo môžete inštalovať aj okolo stromov, na ktorých visia búdky pre vtáčiky.

Zásada č.5: Najlepšie miesto pre kŕmidlo je mimo dosah domácich zvierat.

Aké vtáky u nás cez zimu zostávajú?

Kým niektoré vtáky dajú pred príchodom zimy prednosť teplejším krajinám, ďalšie sú na našom území celoročne. Stabilnou súčasťou osadenstva v kŕmidle tak býva vrabec, sýkorka, stehlík, drozd, hrdlička, holub, strnádka, ďateľ, žlna, straka či glezg.

Okrem nich však k nám na zimu zo severných krajín prichádzajú aj pomerne menej známe operence, ktoré vzbudia pozornosť - chochláč, vrchárka či pinka severská. Viete napríklad, že sýkorka, ktorú ste sledovali cez leto, je zrejme dávno v teplých krajinách, kým k nám zo severu prišla jej blízka a veľmi podobná príbuzná? Zo sýkoriek na Slovensku totiž celoročne zostáva iba sýkorka chochlatá.

Vtáky v zime

Ako vyrobiť jednoduché kŕmidlo z vecí, ktoré máme doma?

Vyrobiť kŕmidlo je ľahšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Skúsený domáci majster by si vyhliadol zopár tenkých dosiek, jednu alebo dve úzke laty, klince, závesné očko, zobral pílku do ruky a po hodine v dielni by bolo krásne domčekové kŕmidlo na svete.

Ak si však netrúfate na prácu s drevom, šikovné kŕmidlá pre vtáčiky vyrobíte napríklad z nasledujúcich predmetov:

  • Plastová PET fľaša a staré varechy: Na fľaši vyrežeme v dolnej časti 2 malé otvory na stranách proti sebe. Zasunieme nimi varechu krížom a v mieste jej naberacej časti otvor kúsok zväčšíme, aby ním mohlo prepadať krmivo. Postupne môžete do fľaše zasunúť ďalšie varechy, v rôznych výškach a smeroch. Fľašu naplníme, uzatvoríme a zavesíme na konár. Varechy potom tvoria pristávacie bidielka.
  • Kartónový obal z džúsu / mlieka: Vyberieme si pevnejší kartónový obal a na jednej strane vyrežeme otvor cca 10 × 10 cm veľký, približne 3 cm od dna, aby nám zostalo okraj na nasypanie krmiva. Kartón vyčistíme, pekne ozdobíme ako domček (lepiace tapety, gumový papier) a pomocou háka zavesíme na strom. Takéto kŕmidla zvládnu vyrobiť aj deti.
  • Plechovky a drevená lata: Použijeme plechovky bez ostrých hrán na otvoroch, aby sa vtáky neporezali. Tri alebo štyri plechovky s objemom cca 400 ml otočíme o 90 °(poležiačky) a ich pevné dno pripevníme o rovnú zvislú latu. Získame akoby „úľové“ kŕmidlo, kde do každej plechovky môžeme nasypať iné krmivo. Vtáčikom nalepíme na okraje drevené paličky alebo kúsky konárov pre jednoduchšie pristávanie.
  • Starý lampáš / svietnik: Starý lampáš z terasy v tradičnom tvare nemusí poputovať do koša. Ak má celistvú (alebo opraviteľnú) konštrukciu, vyberieme z neho sklo, skontrolujeme ostré hrany a razom sa zmení na štýlové kŕmidlo. Na prekvapenie má všetko nevyhnutné - pevné dno s vyvýšeným okrajom, strechu a dokonca aj háčik na zavesenie.
Vtáky v zime

Prečo sa vlastne oplatí starať o vtáčiky?

Ak ich naučíte vracať sa do vašej záhrady a blízkosti domu, neopustia vás ani po zvyšok roka. Minimálne tie druhy, ktoré u nás zostávajú celoročne. Od jari do jesene potom budú chytať hmyz, čistiť úrodu a stromy od húseníc a iných škodcov. Je to malá odmena za to, že ste na nich nezabudli cez zimu, keď to najviac potrebovali.